En blogg av Brigitte Ranniger

Dag: 14 september 2025

När vuxenlivet möter lekens kraft

”Jag hörde en gång en indian säga:
Hur kunde det gå så snett för oss människor?
Det skedde när vi slutade bära ett barns glädje inom oss.
När vi började tro att vuxenlivet betydde att man måste sluta se världen som ett äventyr – och istället bli tråkiga.”

Det jag hörde påminner mycket om visdomsord från ursprungsbefolkningar i Nordamerika. Många av deras traditionella tankar lyfter fram barns blick på världen – att vara nyfiken, glad, närvarande och se livet som ett äventyr – som något vi vuxna borde bevara istället för att lägga undan.

När jag leker med mina barnbarn känner jag hur den inre glädjen vaknar till liv igen. De påminner mig om att livet är fyllt av upptäckter, lekfullhet och skratt – och att det aldrig är för sent att bära med sig barnets blick på världen.

”Att bli vuxen betyder inte att sluta leka. Den dagen vi förlorar barnets glädje inom oss, förlorar vi också äventyret i livet.”

”Livet blir fattigt när vi glömmer att bära med oss barnets blick – full av nyfikenhet, glädje och lek.”

”Den största gåvan är att behålla barnets glädje i vuxen ålder – då förblir världen ett äventyr.”

”Vi blir inte tråkiga för att vi blir vuxna – vi blir tråkiga först när vi slutar leka.”

 

Morgonrutin med musik: hur rörelse frigör endorfiner och ger energi

 

Jag startar gärna dagen med positiv diskomusik. När jag rör mig till musiken frigörs endorfiner – kroppens egna lyckohormoner. De kan ge en känsla av energi, glädje och inre lugn.

Endorfinerna fungerar lite som kroppens egen medicin: de kan dämpa oro, minska stress och till och med lindra smärta. När man rör sig, dansar eller bara gungar lite i takt, släpper ofta spänningar som byggts upp av till exempel sömnbrist, oro eller stillasittande.

Att börja dagen med musik och rörelse är därför mer än bara underhållning – det är ett enkelt sätt att väcka kroppen, lätta på trycket inombords och möta dagen med ett leende.