Åh, vilken ljuvlig och vacker måndagsförmiddag i september här i Göteborg.
Solen skiner och små vita moln seglar sakta österut, puffade fram av den nordvästliga vinden. Löven har ännu inte börjat dansa, men talgoxarna letar redan ivrigt i träden efter något att fylla magen med.

Så här i höstens entré finns det mycket fint att spegla sig i. Än är de flesta löv jadegröna, men snart kommer de skifta till gräsgulsgrönt, tulpanrött och näckrosrött. Färger som kan väcka riktigt goa känslor. Så passa på att njuta medan det jadegröna fortfarande dröjer kvar. Luften känns kyligare nu, och så är det – och kommer bli. Det gäller att hitta på roliga saker som värmer.

Jag håller fortfarande på med min viktresa och har fullt upp med det. Jag inspireras av allt jag kan äta med få kalorier men som ändå gör mig mätt och nöjd hela dagen. Det är en glädje att prova nytt, leka och fantisera i köket.

Förra veckan bjöd också på mycket roligt. Både min dotter och hennes dotter – mitt första barnbarn – firade födelsedag. Hon fyllde 8 år, och vi samlades nära och kära till ett härligt kalas. Så roligt att fira tillsammans!

Vad gör jag mer om dagarna? Jo, jag försöker ge mig ut och gå två gånger om dagen, forskar i min tyska släkthistoria på morfars sida och söker även mer kunskap om Klåddegärde, platsen där jag är född. Det är både roligt och tidskrävande – men helt klart värt det.