En blogg av Brigitte Ranniger

Dag: 26 januari 2026

När kalendern var en följeslagare.

Några av mina böcker på en hylla som jag älskar att bläddra i är Evas kalender. Ett älskat samlarobjekt. Varje bok väcker stark nostalgi igenkänning. Vad hittar man inuti böckerna under alla år men med olika ton? Tex små noveller, tänkvärd texter om vardagen, små recept som förändras tydligt över tid! Fyllda av vardag, råd, bilder och drömmar. Spår av hur det var att vara kvinna då, och hur mycket som hunnit förändras.

Evas kalender gavs ut första gången 1948.

Efter kriget fanns ett stort behov av något som både var användbart och uppmuntrande i vardagen, särskilt riktat till kvinnor. Evas kalender lades ned i början av 1980-talet (de sista utgåvorna kom kring 1982–1983). Orsakerna var flera: förändrade läsvanor, fler moderna veckotidningar, nya typer av almanackor, ett samhälle där kvinnors roller och intressen breddades och inte längre passade samma format.

Jag har ju antecknat i flera av dom böckerna vad jag gjorde varje dag och månad. Kul att läsa.

 

Sista veckan i januari.

Vecka 5.
Klockan är 08:16 här i Majorna. Solen är snart på väg upp men molnen skymmer ljuset, och det är minus fem grader ute. Kallt, med andra ord. Sista veckan i januari är här, och på söndag är det redan den 1 februari – dessutom med fullmåne. Det känns fint. Som ett litet skifte, även om vintern fortfarande håller greppet.

Blir det inte halt och isigt idag får det nog bli en promenad. Det behövs, både för kroppen och tankarna.

Hemma har jag börjat fundera. I bokhyllan står många böcker, och i ett skåp finns säkert tio pärmar med anteckningar från när jag läste psykologi i början av 90-talet. Kanske är det dags att slänga pärmarna nu. Anteckningarna har gjort sitt. Men böckerna? Nej, jag kan inte vara utan böcker. De inspirerar för mycket, ger sällskap och öppnar rum inom mig.

Jag leker med tanken på ett minibibliotek – att låta vissa böcker få flytta ut i olika rum. En typ av böcker här, en där. Böcker som passar platsen, stämningen, stunden.

Den här veckan blir det mycket pyssel, funderingar och små ändringar. Inget dramatiskt, mer ett varsamt ordnande. Både omkring mig och inom mig.