Det är fredag, och nu på eftermiddagen slutade regnet här i Göteborg. Luften blev klarare, och även om det ska bli något kallare under julveckan ser det inte ut att bli någon snö. Det gör inget. Vintern kan vara vacker ändå.
Jag har nu köpt alla julklappar till mina barnbarn. Imorgon tänker jag slå in dem i fina paket, i lugn och ro. Det är mycket folk ute nu, alla som inhandlar det sista inför julen. Det hör till den här tiden på året.
När jag stannar upp och tänker efter känns det nästan overkligt att 2025 redan är på väg att ta slut. Året har gått fort, men för mig har det också varit ett år med många förändringar – och framför allt förändringar i positiva riktningar. Det är jag tacksam för.
Redan nu börjar tankarna röra sig mot 2026. Vad vill jag förändra? Vad vill jag utveckla? Kanske blir det mer fokus på inredning, att skapa rum som speglar den jag är nu. Kanske vill jag skriva resereportage, om platser som berör, stora som små. Platser med historia, stämning och liv.
Det känns spännande att ha något att längta mot. Ett nytt år är inte ett tomt blad – men det finns alltid plats för nya rader.