Idag tog jag spĂ„rvagnen till KorsvĂ€gen och promenerade in i Liseberg â en grön oas mitt hĂ€r i Göteborg. Bland vĂ€lklippta buskar och blommande rabatter strĂ€ckte sig pariserhjulet mot molnen, och den svenska flaggan vajade stolt över kupolerna.
Bakom parkens vackra portal reste sig Gothia Towers med sina glittrande glasfasader â en tydlig kontrast mellan det klassiska och det moderna.
Jag vandrade lĂ€ngs kullerstensgator och förbi prunkande blomkrukor. Folk strosade, skrattade och Ă„kte berg-och-dalbanor â ett perfekt ögonblick att bara vara, mitt i det glada vimlet.
Jag kikade in i butiker fyllda med gosedjur och karameller, sÄg dans pÄ Polketten och kollade menyn pÄ ett av parkens matstÀllen: kallrökt lax, rostbiff, leverpastej. Ett möte mellan lekfullhet och god mat.