Det har regnat i stort sett hela dagen här i Göteborg. Vid tiotiden hade jag en bokad tid för däckbyte hos Bilia – vinterdäcken skulle på. Det känns alltid så skönt när man har det gjort. De andra däcken får nu vila tryggt i däckhotellet.
Efteråt körde jag vidare till ICA Maxi och handlade lite. Där köpte jag bland annat en vedrökt skinka från Jokkmokks Korv & Rökeri – rökdimmorna från björkved och enris ger en smak som bär spår av norrsken och fjäll. Fyllig, aromatisk och äkta. Ett litet stycke Lappland på smörgåsen.
Till eftermiddagskaffet tog jag en liten macka med två tunna skivor av skinkan. Det smakade verkligen duga – en liten stund av norrländsk stillhet mitt i det grå göteborgsregnet.
